Evinizde Bir Hayvan Dostunuzun Bulunmasının Psikolojinizde Yaratacağı Olumlu Etkiler

Evini bir hayvan dostu ile paylaşan insanlara çoğu zaman hijyen ve bakım zorlukları ile ilgili sorular sorulur. Çünkü birçok insan hayvanlarla aynı evde yaşamanın yalnızca kötü tarafları olduğunu düşünür. Oysa ne hayvan besleyen insanlar ne de bilimsel çalışmalar böyle söylememektedir. Konuyla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar hayvan dostlarımızla birlikte olmanın ruhumuza ve bedenimize çeşitli faydalar sağladığını göstermektedir. Biz bu yazımızda evinizde bir hayvan dostunuzun bulunmasının psikolojinizde yaratacağı olumlu etkilere değineceğiz. İşte evinde hayvan besleyen kişilerin gayet iyi bildiği o olumlu etkilerden bazıları!

 

  1. Stresten arınırsınız

stres-azaltici

Başta zihinsel sağlımız olmak üzere zamanla fiziksel sağlığımızı da olumsuz yönde etkileyen stres, birçoğumuzun sıkça maruz kaldığı bir problemdir. İşte stresli bir günün sonunda evinde hayvan dostu ile karşılaşan kişiler, bu problemden hızlıca sıyrılabilir! Çünkü araştırmalara göre hayvanlarla vakit geçirmek kandaki stres hormonu kortizolün salınımını düşürerek kişinin kendinizi daha iyi hissetmesini sağlar.

 

  1. Depresyona yakalanma riskiniz azalır

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hayvan sevmek ve okşamak, vücuttaki serotonin ve oksitosin gibi mutluluk veren hormonların salınımını arttırır. Bu da depresyona yakalanma riskinizi azaltır. Bir hayvan dostunuz ile aynı evi paylaştığınızda tüm bunların yanı sıra güven ve sevgi gibi önemli hisleri de daima yaşıyor olursunuz.

 

  1. Yalnızlık hissinden kurtulursunuz

yalnizliktan kurtulursunuz

Hayvan dostlarımız vücudumuz ve psikolojimizde olan değişikleri, bizden daha önce anlar ve hissederler. Özellikle köpek dostlarımızın psikolojimizdeki değişiklikleri anladığı ve üzgün olduğumuzda daha fazla yanımızda oldukları bilinmektedir. Öyle ki sahibinin kanser olduğunu hisseden köpekler bile vardır! Dolayısıyla ruhunuza ve bedeninize sizden daha duyarlı bir hayvan dostunuz ile aynı evi paylaşmanız tarifsiz bir histir!

 

  1. Daha sevgi dolu ve anlayışlı biri olursunuz

Size karşılıksız sevgi besleyen bir hayvan dostunuz ile aynı evi paylaştığınızda zamanla onun ailenin bir üyesi olduğunu görürsünüz. Onun evdeki varlığı sizi sakinleştirir, size huzur ve güven gibi ihtiyaç duyduğunuz hisleri fazlasıyla hissettirir. Tüm bunlar ise zamanla daha sakin, sevgi dolu ve anlayışlı biri haline gelmenizi sağlar.

 

  1. Moraliniz yükselir

Bir hayvan dostunuz ile evinizi paylaşmanız, en temel insani ihtiyaçlardan biri olan dokunma hissini yaşamanızı sağlar. Bu his bizler için son derece gerekli ve önemlidir. Öyle ki hapiste yatan suçluların hayvan beslemelerine izin veren hapishaneler bile vardır! Bu sayede suçluların davranışlarında iyileşme olduğu görülmüştür! Dolayısıyla hayvan beslemek, ciddi şekilde moralinizi yükseltir.

 

  1. Ruhsal problemleriniz iyileşir

ruhsal sagliginiz iyilesir

Hayvan dostlarımızın, çocukların psikolojilerini olumlu etkilediği gibi yetişkinlerin ruh sağlığına da ciddi faydaları olduğu bilinmektedir. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, evcil hayvanlar ciddi ruhsal problemler yaşayan yetişkinlerin tedavi ve rehabilitasyonuna ciddi şekilde yardımcı olmaktadırlar.

 

  1. Empati yeteneğiniz artar

Evini bir hayvan dostu ile birlikte paylaşan kişiler, dışarıda gördükleri hayvanlarla daha iyi empati kurabilirler. Bu tavır, sadece hayvan dostlarımıza değil zor durumdaki tüm canlılara karşı aynı duyarlılıkla yaklaşmamızı sağlar. Yani evinizde bir hayvan dostunuzun bulunması demek daha iyi bir empati yeteneğine sahip olmak demektir.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

ürün ailesi

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: