Huzurlu Bir Ortamda Çalışmanın Psikolojimize 8 Olumlu Etkisi

Yapılan meslek ne olursa olsun; genelde çalışan insanların yaşamının büyük çoğunluğu, iş yerinde geçiyor. Dolayısıyla bu alanda huzurlu ve mutlu hissetmek, aslında sanıldığından çok daha önemli. Yapılan araştırmalar, huzurlu bir ortamda çalışan kişilerin iş ortamından memnun olmayanlara kıyasla daha verimli ve daha başarılı olduklarını gösteriyor. Kişinin yaptığı işte başarılı ve mutlu olmasının ilk şartı, yaptığı işi sevmesi gibi görünse de iş ortamının huzuru, o işe duyulan sevgi üzerinde bile etki sahibi! Peki, huzurlu bir ortamda çalışmak bizleri nasıl etkiliyor? İşte huzurlu bir ortamda çalışmanın psikolojimize 8 olumlu etkisi!

 

  1. Sosyal yaşantınızda da mutlu olursunuz

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çalışan insanların zamanlarının çoğu iş yerinde geçiyor. Dolayısıyla ortamdaki huzur veya huzursuzluk direkt olarak kişinin özel yaşamı üzerinde etki sahibi. Huzurlu bir ortamda çalışan kişiler, akşamları evlerine döndüklerinde; iş stresi, mutsuzluk, umutsuzluk gibi negatif duygular getirmedikleri için sosyal yaşantıları da daima mutlu ve huzurlu olabiliyor. Bu da kişinin yeni güne aynı huzurla ve pozitif duygularla başlamasını sağlıyor.

 

  1. Çalışırken eğlenir; gününüzü neşe ile geçirirsiniz

Huzurlu bir ortamda çalışan kişiler, çalışırken aynı zamanda eğlenmeyi de bilirler. Çünkü uzun çalışma süreleri boyunca sadece iş yapmak, kişinin motivasyonunu düşürücü bir unsurdur. Oysa stres sahibi olmayan insanlar, işlerine küçük molalar vererek iş arkadaşlarıyla mizahın da tadına varabilir ve günlerini neşeli bir şekilde tamamlayabilirler.

 

  1. Kariyer hedefleriniz konusunda yarınlara umutla bakarsınız

Huzurlu bir ortamda çalışan kişiler, işlerini severek yapma şansına sahip olabildikleri için kendilerini geliştirmeye daha açık olurlar. Bu da onları kariyer hedefleri konusunda daha umutlu ve daha planlı davranmaya iter. İşiniz konusunda her şey böylesine yolunda gittiği için de yarınlara umutla bakabilirsiniz.

 

  1. Daha yaratıcı olursunuz

Stres, iş yaşamında verimi düşüren en önemli etmenlerdendir. Huzurlu bir ortamda çalışan kişiler bu negatif duygunun yerine huzurla dolu oldukları için yaratıcılıklarını da layığıyla kullanabilirler. Aksi takdirde çalışan kişiler ne potansiyellerinin farkına varabilirler ne de potansiyellerini tam anlamıyla kullanabilirler.

 

  1. Zamanınızı iyi yönetebilirsiniz

İşten kaçmak, işleri ertelemek gibi zaman kaybına neden olan davranışlar genelde stres dolu iş ortamlarının sonuçlarıdır. Huzurlu bir ortamda çalışan kişilerse bunların aksine, zamanlarını son derece iyi yönetebilirler. Bu da aksamayan işler, kaliteli zaman kullanımı demektir.

 

  1. Hayata daha pozitif bakarsınız

İş hayatı, özel yaşamımızın gidişatının belirleyicisi olmasa da ne yazık ki psikolojimiz üzerinde etki sahibi olduğu için yaşamımızı sandığımızdan daha fazla etkileyebilir. Huzurlu ortamlarda çalışan kişiler, iş yerindeki bu huzuru özel yaşamlarına da yansıtırlar. Dolayısıyla bakış açıları daima pozitif yönde gelişir ve değişir.

 

  1. Sahip olduklarınızın değerini bilirsiniz

Huzurlu bir ortamda çalışmak sizi daima iyi hislerle donatacaktır. İş yerinde sahip olduğunuz bu mutluluk, içinizdeki sevinci arttıran şükran ve memnuniyet gibi duyguların da artmasını sağlar. Siz de bu sayede gerek işiniz gerek özel yaşamınızda sahip olduğunuz güzel şeylerin ve durumların farkında olur ve daima onların değerini bilirsiniz.

 

  1. Yüksek performansla çalışırsınız

İş hayatında kişinin kendisini yeterli hissetmesi ve var olan potansiyelini kullanabilmesi, “başarı” ve “motivasyon” hislerini tadabilmesi için oldukça önemlidir. Tüm bunlar ise ancak huzurlu bir ortamda çalışmakla mümkün olabilir. Huzurlu bir ortamda çalışan kişiler, huzurun etkisiyle yüksek performansla çalışabilir, bu sayede kendilerini yeterli hissedebilir ve kazanırken kazandırabilirler.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

ürün ailesi

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: