İş Yaşamında Zamanı En Etkili Biçimde Kullanmanın 7 Yolu

İş yaşamında stres yaratabilecek unsurların ilk sırasında zamanı etkili bir biçimde kullanamamak geliyor. Planlı olmamak, her işe evet demek, gereksiz kontroller ve verimsiz zaman geçirmek gibi onlarca neden ise yaşamında zamanı etkili biçimde kullanmanın önündeki engeller. Peki iş yaşamında zaman, verimli bir şekilde nasıl kullanılır? İşte cevapları…

 

Günü planlayın

Günü planlayın

İş yerinde zamanı etkili bir biçimde kullanmanın birincil adımı günü planlamaktır. Günün planlanması bir akşam önceden veya sabah saatlerinde yapılmalıdır. Gün planlanması yapılırken öncelik sırası mutlaka belirlenmelidir. Bir planın olması işlerin akıcı şekilde hallolması ve kişinin stres yaşamaması anlamına gelmektedir.

 

Dikkatinizi toplayın ve gereksiz kontrollerden kendinizi kurtarın

Eksiksiz işler teslim etmek istiyor ve bunun doğrultusunda işinizi tekrar tekrar kontrol ediyor olabilirsiniz. Bunun yerine dikkatinizi tam anlamıyla toplamanız, gereksiz kontrollerin yaşanmaması anlamına gelir. Dikkatli olmak ise beş duyu organının tam anlamıyla çalışması demektir. Beş duyu organının tam anlamıyla çalışması iyi beslenmek, iyi uyumak, spor yapmak ve küçük molalar vermekle mümkün olabilir Bu yüzden gereksiz kontroller yerine, dikkatli yapılan işleri tercih edin. Ve dikkatli olmak için ne gerekiyorsa yapın.

 

Zaman kaybetmeyin

Zaman kaybetmeyin

Sabah veya öğle yemeğinde kaybedilen saatler gününüzü verimsiz kullanmanıza neden olabilir. Bu saatler zihninizin tazelenmesi için oldukça önemlidir, fakat bu süreleri gereğinden fazla uzatmanın size pozitif değil negatif etkileri olmaktadır.

 

Gün sonu ayrılan 10 dakika…

Gün sonunda yapılacak işler üzerine ayırdığınız 10 dakika size birçok açıdan fayda sağlar. Bir sonraki günü planlarsınız, ekstra işler için zaman yaratırsınız, iş dışında işi düşünmezsiniz, bunun doğrultusunda stres yaşamazsınız ve en önemlisi stresin olmaması bir sonraki günün daha verimli olması anlamını taşır.

 

Yeni gelişmelere açık olun

İşinizle ilgili gelişmelerden ve teknolojilerden haberdar olmak zamanınızı etkili bir biçimde kullanmanın en önemli destekçisi olabilir. Gün içinde yaptığınız bir işi oldukça basit bir şekilde yapan bir teknoloji gelişmiş olabilir. Bu yüzden bu teknolojik gelişmelerin yardımı mutlaka kullanılmalıdır.

 

Gereksiz düşünceleri zihninizden çıkartın

Gereksiz düşünceleri zihninizden çıkartın

İş yerinde işle alakalı olmayan bazı şeyler düşünmek bir süre motivasyonunuzu artırabilir. Fakat beynin pratiğinde işte işle alakalı olmayan şeyler yer almaya başladığı zaman bu durum negatif düşüncelere de davetiye çıkartabilir. Diğer bir yandan iş dışında işi düşünmeyi de tetikleyebilir. Bu yüzden beyninize işi işte, sosyal hayatı sosyal hayatta düşünme alışkanlığı kazandırmalısınız.

 

Not tutun!

Not tutmak işleri unutmamanın, planlayamamanın ve ortaya çıkabilecek tüm sorunların yardımcısıdır. Not tutmaya başladığınız zaman zihniniz bulanık olmaz. Zihninizin bulanık olmaması zamanınızı verimli bir şekilde kullanmanız anlamına gelir. Not tutmadığınız zamanlar ‘’Acaba şöyle mi demişti?’’, ‘’Acaba unuttuğum bir şey var mı?’’, ‘’Şu toplantının tarihi ne zamandı?’’ gibi düşüncelerin ve akabinde gerçekleşecek eylemlerin tamamının yok olması anlamına gelir.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

ürün ailesi

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: