Soğuk Havalarda Tatile Çıkacakların Tatilde Hastalanmamak İçin Alması Gereken Önlemler

Kış tatili

Tatil dendiği zaman birçok kişinin aklına deniz, kum ve güneş üçlüsü gelir. Fakat tatil bundan çok daha fazlasıdır! Tatil aynı zamanda; dökülen yaprakların yarattığı muhteşem görüntüler, bembeyaz coğrafyalar ve huzur demektir. Fakat bu güzellikleri doyasıya yaşayabilmemiz için dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. İşte soğuk havalarda tatile çıkacakların tatilde hastalanmamak için alması gereken önlemler.

 

Gideceğiniz yerin hava durumunu tam anlamıyla öğrenin

Öncelikli olarak bilinmesi gereken şey gidilecek yerin hava durumudur. Gidilecek yer yağmurlu mu, karlı mı yoksa kuru soğuk mu mutlaka öğrenilmelidir. Bu doğrultuda valiz hazırlanmalıdır. Çünkü aşırı soğuk bir yere gitmek üst düzey önlemleri de beraberinde getirir. Örneğin eksi derecelere düşen bir yere gitmek bavula içlik veya termal kıyafetleri koymayı gerektirebilir.

 

Vitamin ve mineral açısından zengin beslenmeyi unutmayın

 Tatilde birçok kişinin beslenme düzeni değişir. Bu değişimin kötü değil iyi olması sağlanmalıdır. Özellikle havaların soğumaya başladığı zamanlarda sağlıklı beslenme büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda sizi tatil boyunca vitamin ve mineral açısından besleyecek kuru yemişler, kuru meyveler, sebze ve meyveler çantada bulundurulmalıdır.

 

Eğer mümkünse spor yapmaya devam edin

Birçok kişi tatilde spor yapmak istemez. Fakat spor sizin için bir rutinse bunu tatilde de devam ettirmeye özen gösterin. Bu doğrultuda kaslarınızda ve vücudunuzda aşırı normal olan mikro hasarlara yer vererek bağışıklık sistemi hücrelerinizi aktive edin; böylelikle tüm tatilinizi güçlü bir bağışıklık ile geçirin.

 

Hijyeninize gereken önemi verin

El yıkama

Tatil boyunca birçok uçağa, otobüse, trene ve kapalı alanlara girip çıkabilirsiniz. Bu ortamlar bulaşıcı hastalıklar için risk oluşturabilir. Bu yüzden grip vb. gibi sağlık sorunları bulunan kişilerle yakın mesafeden konuşmamaya, el sıkışmamaya ve öpüşmemeye özen gösterin. Ayrıca başkalarının peçetelerine dokunmayın, başkasının bardağından içmeyin. Ellerinizi sık sık yıkayın ve antibakteriyel jeller kullanın.

 

Yeterince uyumaya çalışın

Düzenli uyku

Birçok kişi tatilden aldığı zevk eksilmesin ve hep artsın diye, tatil boyunca az uyur. Evet bu muhteşem zamanlarda uyumak size bir şey kazandırmaz. Fakat az uyku neticesinde bağışıklık sistemi hücreleriniz baskılanabilir. Bu durumda hasta olmanız olasıdır. Bu yüzden tatil boyunca uykunuzu almaya çalışın. Yeteri kadar uyumadığınız zaman kortizol salınımı artacaktır. Aşırı kortizol salınımı ise bağışık sistemi hücrelerinin etkin bir şekilde çalışmamasına neden olacaktır.

 

Su içmeyi unutmayın

Özellikle kış aylarında ve tatillerde beslenme düzenimiz hepten değişmektedir. Bu düzene dahil olanlardan bir tanesi de su tüketimidir. Tatil boyunca vücudumuzun büyük bir kısmının sudan oluştuğu ve vücudumuz için büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır. Soğuk havalarda yeterince su tüketmemek kabızlık gibi bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca su eklem ağrılarını azaltmakta, cildi yenilemekte, zihni açmakta, kalp ve damarları beslemektedir.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

Probiotic-Aile-2019-CK-3-yaş-1

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: