Uzun Yaz Tatil Dönüşü İşinize Hızlı Adapte Olmanızı Sağlayacak 7 İpucu

Mevsim ne olursa olsun tatilden sonra işe başlamak pek çok insan için bir hayli zordur. Ama özellikle mevsim yaz olduğunda, insanların bir kısmı tatiline devam ederken sizin dönüyor olmanız iş konusunda daha isteksiz olmanıza neden olabilir. Tatil boyunca birikmiş e-postalar, planlanmış veya yarım kalmış işler, stresinizi ikiye katlayabilir. Sonra gelsin mesailer, gelsin bitmeyen gün sonları… Peki, tatil sonrası sendromunun getirdiği bu olumsuz hislerden nasıl kurtulacağız? İşte uzun yaz tatili dönüşü işinize hızlı adapte olmanızı sağlayacak bazı ipuçları!

 

Dönüş sürecini aktif bir şekilde planlayın

Pek çok insan tatile çıktığı anda iş hayatına dair tüm detayları unutur. Ve hiç dönmeyecekmiş gibi, tatildeyken işe dair tek bir plan yapmaz. Bunu destekleyecek şekilde, çoğu zaman böyle tatillerden pazar gecesi dönülür. Oysa yapılması gereken son dakika dönmek yerine, tatilden 1 veya birkaç gün önce dönerek kendine tatil modundan çıkacak süreyi tanımaktır. Bavullarınızı açmak, evinizi temizlemek, alışveriş yapmak gibi hazırlıklar tatil modundan yavaşça çıkmanıza ve işe başlama sürecine adapte olmanıza yardımcı olur. Bu nedenle tatildeyken dönüş süreci planlanmalı ve son ana bırakılmamalıdır.

 

Birikmiş işlerinizi tek günde yapmaya çalışmayın

Tatilden sonra neye uğradığınızı şaşırmak istemiyorsanız, birikmiş işlerinizi bir sıraya koyun. Ofise döndüğünüz ilk gün toplantıdan toplantıya koşmanız, tatil sonrası sendromunu arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Üstelik üzerinizde de stres yaratacaktır. Bu nedenle işlerinizi anlamlı bir sıraya koyun ve çalışmaya öncelikli olarak yapılması gerekenleri yaparak başlayın. Bu sayede işe adapte olmanız daha kolay ve konforlu bir hal alacaktır.

 

Uzakta olsanız da işinizden tamamen kopmayın

Tatildeyken hiçbirimiz e-postalara cevap yazmak veya saatler süren iş telefonları yapmak istemeyiz. Ancak bazılarımız bu süreçte işleriyle olan bağlantılarını tamamen koparma eğilimindedir. Bu davranış, tatil dönüşünde ofiste olanlardan bihaber olmaya ve bazı fırsatları kaçırmaya neden olabilir. Bu nedenle uzakta da olsanız işinizden tamamen kopmamalı, sizin dışınızda devam eden iş sürecini takip etmelisiniz. Bu sayede tatil sonrası kolayca işe adapte olabilirsiniz.

 

Tatili hatırlatan etkinliklere katılın

Tatil sonrasında erken kalkın ve işe dönme stresine bir de geç kalma stresini eklemeyin. Gün içinde yürüyüşe çıkmak, hafta sonu havuza, denize gitmek gibi etkinlikler planlayın. Tüm bunlar size tatili hatırlatacak ve iyi bir iş- dinlenme dengesi oluşturmanızı sağlayacaktır.

 

Kendinize zaman tanıyın

Uzun tatillerin ardından işe adapte olmakta zorlanmak, çoğu zaman kişilerin tatilin bitmesini istememesi ve hep devam etmesini beklemesinden kaynaklanır. Oysa bu bir süreçtir, birçok insan benzer durumları yaşar ve sonrasında bu hislerden tamamen kurtulur. Bu nedenle eğer işe döndüğünüz için kendinizi yorgun ve mutsuz hissediyorsanız kendinize zaman tanıyın. Bunun size özel bir durum olmadığını ve daha da önemlisi geçeceğini bilerek hareket edin.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Beslenme şeklimiz ruh halimiz üzerinde direkt olarak etki sahibidir. Tatil sonrası sendromunu azaltmak için sağlıklı beslenmeye her zaman olduğundan daha fazla önem verin. Öğün atlamayın, sebze ve meyve çeşitliliği ile beslenin. Tüm bunlar vücudunuzun ihtiyacı olan yararlı maddeleri almasını sağlar. Sonuçta kendinizi daha zinde ve enerjik hissedeceğiniz için işinize de daha hızlı bir şekilde adapte olursunuz.

 

Egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel sağlığımıza sayısız yararı vardır. Tatilde egzersize ara verdiyseniz döner dönmez işle birlikte egzersize de başlayın. Egzersiz yaptığınızda bedeniniz ve ruhunuz yenilecek, bu da eve dönmenin aslında çok da kötü bir fikir olmadığını size hatırlatacaktır.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

Probiotic-Aile-2019-CK-3-yaş-1

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: