Yaz Aylarında Seyahate Çıkacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yaz Aylarında Seyahat

Yaz tatiline girmemize çok az zaman kaldı. Herkes tatil planlarını şimdiden yaptı. Artık geriye sadece planlanan o güzel günleri beklemek kaldı. Peki kaçımız mevsim değerlerini göz önünde bulundurarak seyahat hazırlığı yaptı? Yaz aylarında seyahat etmek hazırlık gerektiren bir süreçtir. Sıcaklığın arttığı bu aylarda bilinçsizce sağlık etmek bazı sağlık problemlerine yol açabilir. İşte yaz aylarında seyahate çıkacakların dikkat etmesi gerekenler.

 

Seyahat öncesi beslenmenize dikkat edin

Yaz mevsiminde seyahatte dikkat edilmesi gerekenler seyahatten önce başlar. Bu noktalardan en önemlisi beslenmedir. Seyahat öncesinde yağlı, katkı maddeli, kızartılmış ve kavrulmuş besinler tüketmemeye özen gösterilmelidir. Bu besinler hem mide rahatsızlıklarına hem halsizliğe neden olabilir. Bu durum seyahatin zevksiz geçmesine neden olur.

 

Bozulacak yiyeceklere dikkat edin

Kişisel aracınızla, otobüsle veya uçakla seyahat edecek olabilirsiniz. Bu doğrultuda para harcamamak ve sağlıklı beslenmek için bazı yiyecek hazırlıkları da yapmış olabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Yaz mevsimi bakteriyel enfeksiyon riskinin arttığı, bakterilerin yaşamaya ve çoğalmaya başladığı bir mevsimdir. Uygun ortamın gerçekleşmesi durumunda bakteriler artabilir. Bu yüzden çabuk bozulacak gıdalardan oluşan bir beslenme çantası oluşturmayın. Aksi takdirde zehirlenme ve ishal gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bunun yerine her daim taze kalacak yiyecekler tercih etmeye özen gösterin. Et ve türevlerinin yer aldığı sandviçler yerine, taze meyve ve sebzelerin yer aldığı bir beslenme çantası hazırlayın.

 

Güneş kremi almayı unutmayın

Güneş kremi

D vitamini hayatımız için vazgeçilmez bir vitamindir. D vitamini kalsiyum ve fosfor seviyesini düzenleyerek kemik sağlığına destek olur, depresyon riskini azaltır ve daha birçok fayda barındırır. D vitaminin en güzel kaynağı ise güneştir. Fakat mevsim değerlerinin arttığı aşırı sıcak yaz aylarında güneşten sakınmamız gereken durumlar olabilir. Bu noktalardan bir tanesi seyahat esnasıdır. Ozon tabakasından sızan zararlı ışınlardan bizi koruyan güneş kremi ile daha uzun süreli ve sağlıklı D vitamini almamız mümkündür. Bu sayede ultraviyole ışınların cildimizi olumsuz etkilemesi ve güneş yanıklarının önlenmesi sağlanabilir.

 

Şapka tarzı koruyucular her zaman yanınızda olsun

Şapka

Güneşten korunmak için tek başına güneş kremi yetmeyebilir. Yaz mevsiminde güneş ışınların dik gelmesi ve sıcaklığın artması güneş kreminin koruyucu etkisini azaltabilir. Bu durumda alınabilecek en güzel önlem güneşi kesen, gölge alanı fazla şapkalar satın almaktır. Bu doğrultuda yazlık şapkalar için muhakkak pamuk tercih edilmelidir. Ayrıca şapkalar muhakkak açık renkli olmalıdır.

 

Rahat kıyafetler tercih edin

Yaz aylarında seyahat ederken kıyafet büyük öneme sahiptir. Bu doğrultuda ne aşırı dar ne aşırı geniş; hava alan, pamuklu ve rahat giysiler tercih edilmelidir. Mutlaka ama mutlaka kıyafetler açık renkli olmalıdır. Bu tarz kıyafetler rahat ve keyifli bir seyahat anlamını taşır.

 

Yanınızdan suyu eksik etmeyin

Su birçok hayati fonksiyonumuzun yerine getirilmesinde görevlidir. Su; vücut ısısını korur, derinin nemini sağlar, besin maddelerinin hücrelere taşınmasını ve atık maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu hayati görevlerin yerine getirilebilmesi için günde 10 su bardağı yani 2,5 litre su içmek büyük öneme sahiptir. Çünkü yaz aylarında yapılacak bir seyahatte su kaybı oldukça fazladır. Seyahat esnasında tuvalete gidebileceğiniz molaları göz önünde bulundurarak su tüketimi aksatılmamalıdır.

 

Molaya önem verin

Seyahat esnasında aşırı sıcağa ve güneşe maruz kalmak baş dönmesi, halsizlik, terlemenin azalması, iştahsızlık, bulantı ve bayılma gibi riskleri içinde barındırır. Bu yüzden ihtiyaçların giderilebileceği ve rahatlıkla dinlenebilecek molalar vermeye özen gösterilmelidir. İstenen yere varmak ve seyahati keyifli kılmak için bu çok ama çok önemli bir konudur.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: