Çalışırken Oruç Tutanlara Beslenme ve Aktivite Önerileri

Oruç süresi, son yıllarda olduğu gibi bu yıl da hayli uzun saatleri kapsıyor. Bu nedenle oruç tutan kişilerin, beslenme ve aktivite düzenleri konusunda daha dikkatli ve özenli olmaları gerekiyor. Özellikle çalışan insanlar, oruç nedeniyle gün içinde çeşitli yan etkiler yaşayabiliyorlar. Öğleden sonra başlayan performans eksikliği, dikkat kaybı, yoğun baş ağrısı gibi yan etkiler, çalışırken oruç tutan insanların iş yaşamını olumsuz yönde etkileyerek sıradan işlerini bile halledememelerine neden olabiliyor. Peki, çalışırken orucun olumsuz etkilerinden korunmak için ne yapabiliriz? İşte çalışırken oruç tutanlara bazı beslenme ve aktivite önerileri.

 

Sahur öğününü kesinlikle atlamayın

Ramazan ayı süresince sadece iki öğün beslenilebildiği için, günlük performansı etkileyen en önemli öğün olan sahuru atlamamak gerekir. Sahur öğününün atlanması, gün içinde enerji kaybına bağlı olarak performans düşüşlerine ve halsizliğe neden olabilir. Yani gece uykunuzu bölmek istemeseniz bile çalışırken konsantrasyonunuzun iyi olması, metabolizmanızın hızlı çalışması ve kan şekeri dengenizin korunması için sahur öğününde mutlaka yeteri kadar gıda tüketmelisiniz.

 

Yeteri kadar su tüketin

Çalışırken oruç tutan kişilerin en fazla etkilendiği olumsuzluk olan dikkat kaybının önlenmesi için yeteri kadar su tüketmek gerekir. İftar ve sahur öğünlerinde yeteri kadar su tüketilmemesi, özellikle öğleden sonra halsizlik ve yorgunluk, enerji düşmesi, baş dönmesi, terleme gibi istenmeyen durumlara sebep olabilir. Bu nedenle oruç tutarken iftar ile sahur arasında minimum 1,5 litre kadar su tüketmeye dikkat etmelisiniz.

 

Zor işleri yapmak için sabah saatlerini tercih edin

Çalışırken oruç tutan kişiler, öğleden sonra çalışma isteği ve gücünün sabah saatlerine göre azaldığını gayet iyi bilirler. Çünkü sabah saatlerinde daha dikkatli çalışmak mümkündür. Oysa öğleden sonra düşen kan şekeri ile çalışma zorluğu başlayabilir. Bu nedenle dikkat isteyen ve zor olarak değerlendirilen işleri yapmak için sabah saatleri tercih edilmelidir.

 

Sahur ve iftardan hemen sonra uyumayın

Uzun açlık sürelerinin ardından iftar öğününde besin tüketmek, gün boyu düşen kan şekerinin aniden yükselmesine sebep olacağı için sonuçta halsizlik, uyku gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Benzer şekilde sahur öğünü de gece uykusunu böldüğü için kişi hızlıca yemek yiyip uykuya geri dönme isteği içerisinde olabilir. Oysa yemeğin hemen ardından uyumak, sindirim sürecini zorlaştırarak sindirim sağlığımızı riske atmaktadır. Bu nedenle sahur ve iftarın ardından uyunmamalı, aksine hafif hareket halinde olarak sindirim süreci desteklenmelidir.

 

Egzersizle gevşeyin

Çalışırken oruç tutan kişiler, zaman zaman yoğun baş ağrısı şikâyeti yaşayabilmektedir. Bunun nedeni uzun açlık sürelerine bağlı olarak yaşanan kan şekeri ve tansiyon düşmesidir. Eğer siz de böyle bir şikâyet yaşıyorsanız iş yerinizde gevşemek için ufak molalar verebilirsiniz. Bu sırada esneme egzersizleri ve nefes egzersizleri ile bedeninizi ve zihninizi rahatlatabilirsiniz.

 

İftardan sonra yürüyüş yapın

Çalışırken oruç tutan kişiler hem iş yoğunluğu hem de açlık sebebiyle, gün sonunda normalde olduğundan daha yorgun ve bitkin hissedebilirler. Bu nedenle Ramazan ayı içerisinde daha az hareket etme eğilimindedirler. Oysa sağlıklı bir Ramazan geçirmek ve sindirim sağlığını korumak için yaşamımızdan hareketi eksik etmememiz gerekir. Bu nedenle iftardan 1 saat sonra düşük tempolu yürüyüş yaparak siz de sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: