Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenmenin 10 Önemli Püf Noktası

Yaz aylarında artan sıcaklıklar ile birlikte beslenme alışkanlıklarımız da değişir. Hava sıcaklıkları ve beslenme alışkanlıklarımızdaki bu değişim ise yüksek tansiyon, aşırı su kaybına bağlı baş dönmesi, bulantı gibi çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkışını tetikleyebilir. Bu nedenle yaz aylarında beslenme daha fazla özen gösterilmesi gereken bir konudur. Peki, yaz aylarında beslenme nasıl olmalıdır? İşte yazın sağlıklı beslenmenin 10 önemli püf noktası.

 

Sıvı tüketimi artırılmalı

sıvı tüketimi

Yaz aylarında terleme ile birlikte artan sıvı kaybı, vücudun su ve mineral kaybetmesine neden olur. Bunun önüne geçmek için ise sıvı tüketiminin arttırılması çok önemlidir. Yaz aylarında günde en az 2- 2,5 litre su; bunun yanı sıra süt, ayran, soda, soğuk bitki çayları gibi sağlıklı içecekler tüketilmelidir.

 

Öğün atlanmamalı

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda öğün atlamamak ilk akla gelen kurallardan biridir. Çünkü öğün atlamadığınızda kan şekerinizde ani değişimler meydana gelmez; bu da gereğinden fazla yemek yemenizin önüne geçer. Bu nedenle yaz aylarında 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenmeye özen gösterilmeli; ara öğünler ise sağlıklı atıştırmalıklarla değerlendirilmelidir.

 

Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı

Yaz aylarında sağlıklı beslenebilmek için kremalı, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durulmalı; bunun yerine bitkisel yağlar ile ızgara, fırın gibi yöntemler kullanılarak pişirilmiş yiyecekler tüketilmelidir. Aksi takdirde sindirim organları gereğinden fazla yorulabilir; bu da çeşitli sindirim problemlerinin ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

 

Lifli gıdalar tüketilmeli

lifli gıdalar

Lifli gıdalar, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kansere karşı koruyucudur. Bu nedenle yaz aylarında öğünlerde mutlaka lifli gıdalara da yer vermek gerekir. Lif içeren sebze ve meyveler tüm öğünlere eşit şekilde yerleştirilmeli ve lifli gıdaların faydalarından yararlanılmalıdır.

 

Deniz ürünleri tüketilmeli

Deniz ürünleri yaz aylarında sıkça tercih edilmektedir; çünkü hem besleyici hem de sağlıklıdır. Siz de yaz aylarında deniz ürünleri tüketerek sağlıklı beslenebilir ve vücudunuzun Omega-3 ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

 

Porsiyonlar küçültülmeli

Yaz aylarında genel olarak yemek yeme isteği azalır. Siz de bu sayede porsiyonlarınızı küçülterek daha az yemek yeme gibi sağlıklı bir alışkanlık kazanabilirsiniz.

 

Yiyecekler iyi bir şekilde çiğnenmeli

Yaz aylarında sağlıklı beslenmek için yiyecekleri daha yavaş ve daha iyi çiğneyerek tüketmeye özen gösterin. Yiyeceklerin iyi bir şekilde çiğnenmesi, besinlerin ağızda kalma sürelerini artırır; yavaş yeme ile birlikte mide asitleri daha yavaş salınır ve siz de bu sayede gereğinden fazla yemeden doymuş olursunuz.

 

Fiziksel aktivite artırılmalı

fiziksel aktivite

Sağlıklı beslenme ve spor ayrılmaz iki konudur. Bu nedenle yaz aylarında sağlıklı beslenmeyi, düzenli egzersiz ile desteklemek gerekir. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmak bile kişiye ihtiyaç duyduğu fiziksel ve zihinsel sağlığı kazandırabilir.

 

Gıdalardaki hijyene daha fazla önem verilmeli

Yaz aylarında bazı yiyecekler (et, süt, yumurta vb.) daha çabuk bozulurlar. Yüksek sıcaklıklar hem bu tarz yiyeceklerin daha çabuk bozulmasına hem de mikropların daha hızlı bir şekilde çoğalmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle yaz aylarında gıdalardaki hijyene, saklama koşullarında daha fazla özen gösterilmeli; hijyeninden emin olunmayan gıdalar ise kesinlikle tüketilmemelidir.

 

Doğru besinler tüketilmeli

Yaz aylarında koyu yapraklı yeşil sebzeler, vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılayacak taze meyveler, beslenme programındaki ağır ve sağlıksız yiyeceklerle yer değiştirmelidir. Vitamin ve mineral bakımından zengin, bol su içeren sebze ve meyveler; yaz aylarında sindirim ve bağışıklık sistemi sağlığımızı desteklememizi sağlar. Ayrıca yaz aylarında sıkça yaşanan ishal vb. sindirim problemlerinin önüne geçmek için dost bakteriler içermesi ile bilinen probiyotik besinler tüketilebilir.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

ürün ailesi

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: