Çocuklar ve Probiyotik… Çocuklar Neden Probiyotik Kullanmalıdır?

Bağırsak sağlığı ile ilgili özellikle son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, birçok insanın probiyotik hakkında detaylı bilgiye sahip olmasını sağlamıştır. Bu çalışmalar sayesinde dost bakteriler olarak tanımlanan probiyotiklerin, sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olduğu anlaşılmıştır.

çocuklar probiyotik

Vücudumuzda yaygın olarak sindirim sistemine yerleşen iyi ve kötü mikroplardan oluşan topluluğa “flora” veya diğer adıyla “mikrobiyota” denir. Yeterli miktarda alındığında bağırsaktaki mikrobiyal dengenin düzenlenmesine yardımcı olan canlı mikroorganizmalara ise probiyotikler denmektedir. İnsan sağlığını olumlu yönde etkileyen probiyotiklerin, özellikle bağırsak mikrobiyotası üzerinde birçok önemli faydası olduğu bilinmektedir.

çocuklar ve probiyotik

Çocuklar ve Probiyotik

Probiyotiklerin hem yetişkin hem de çocuk sağlığı üzerinde çeşitli olumlu etkileri vardır ve bu olumlu etkiler, ilk olarak sindirim sistemi üzerinde fark edilmiştir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin desteklenmesi üzerinde de etkileri olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Çünkü probiyotikler, zararlı bakterilerin tutunmasını engelleyerek sayıca artmalarının önüne geçmekte; böylece sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotasının oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Bağırsak mikrobiyotasının dengesinin bozulması, zararlı bakterilerin çoğalmasına ve buna bağlı olarak da çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu dost bakterilerle ilgili yapılan çalışmalara, son yıllarda daha fazla ağırlık verilmektedir.

Probiyotiklerin önemine değindikten sonra, daha açıklayıcı olabilmesi açısından, “Doğal probiyotikler nelerdir?” sorusunu da yanıtlamak gerekiyor. İnsan sağlığına dost bakteriler içeren besinlere yoğurt, peynir, kefir, sirke, tarhana, lahana turşusu örnek olarak verilebilir. Yani bu probiyotik besinleri düzenli ve yeterli miktarlarda tüketerek birçok olumlu etkisini vücudumuzda hissedebiliriz. Ama elbette bu besinlerde yer alan probiyotik türlerini bilmediğimiz için hastalık vb. gibi durumlarda tedavi amaçlı kullanmak yerine, mutlaka doktor tavsiyesine başvurmak gereklidir.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

ürün ailesiÜrünlerimiz:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: