Probiyotik Eksikliği Yaşamamak İçin Almamız Gereken 5 Önlem

Probiyotik eksikliği

Probiyotikler doğal ve aktif bir şekilde bağırsaklarımızda yaşayan dost bakterilerdir. ”Bakteri” kelimesi birçoğumuz için negatif olsa da bu bakteriler vücudumuza dosttur. Hatta bağırsaklarımızda trilyonlarca bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin büyük bir kısmı dost bakteriler yani probiyotiklerdir. Tabii ki bakteri topluluğunda yani bağırsak florasında zararlı bakteriler de yer almaktadır. Bu denge hayati öneme sahiptir. Dengenin bozulması bazı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Çünkü probiyotikler kötü bakterilere karşı bir savunma hattı oluşturmaktadır. Birçok yanlış yaşam ve beslenme alışkanlığı probiyotik eksikliğine neden olabilmektedir. İşte probiyotik eksikliği yaşamamak için almamız gereken önlemler.

 

Probiyotik eksikliği yaşamamak için almanız gereken önlemler nelerdir?

 İşte probiyotik eksikliği yaşamamak için alınması gereken önlemler:

  • Sigara, alkol ve kahve gibi alışkanlıklar bağırsak florasında dengesizliklere sebebiyet vererek dost bakterilerin azalmasına neden olabilir. Bu doğrultuda sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalı, kahve ise kararınca içilmelidir.
  • Bağırsaklarımızda bulunan bakteriler ne ile beslenirlerse onu isterler. Yani eğer zararlı şeyler yersek zararlı bakteriler zararlı yiyecekleri isteyecekler. Eğer dost bakterilere iyi gelen şeyler yersek dost bakteriler her zaman sağlıklı yiyecekler isteyeceklerdir. Bu doğrultuda şekerli, işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durulması büyük öneme sahiptir.
  • Bağırsak floramızda bulunan dost bakteriler sindirim sistemimizi destekleyicidir. Fakat bazı beslenme alışkanlıkları dost bakterilerin zarar görmesine neden olabilir. Bizde olduğu gibi hayvanlarda da bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler tıpkı genel metabolik sistem gibi enerji harcarlar. Hayvan yetiştiricileri ise hayvanların hızlı bir şekilde büyümesi için antibiyotik ilaç kullanarak hayvanın yediği tüm besinden yararlanmasını sağlarlar. Biz de antibiyotik ilaçla beslenmiş bir hayvan eti tükettiğimizde bağırsak floramızda bulunan zararlı bakteriler ile birlikte dost bakteriler de ölür. Bu yüzden probiyotik eksikliği yaşamamak için çiftlik hayvanları yerine serbest gezen ve doğal ortamda büyüyen hayvanlar tüketilmelidir.
  • Prebiyotik bazlı gıdalar dost bakterilerin çoğalmasını sağlayan gıdalardır. Yani prebiyotikler bir nevi destekleyicidir. Bu doğrultuda taze sebze ve meyveler tüketmek oldukça önemlidir.
  • Tüm bunlar ile birlikte probiyotik bazlı beslenmek veya doktor onayıyla probiyotik takviyesi almak da oldukça önemlidir. Fakat burada önemli olan dost bakterilerden maksimum oranda fayda sağlamak için bu dost bakterilerin bağırsağa canlı ulaşmasının sağlanmasıdır. Günümüzde bunu sağlayan kaplama teknolojisine sahip ürünler bulunmaktadır. Aksi durumda besinler ya da gıda takviyesi yoluyla alınan bu dost bakteriler mide asidi ile karşılaşınca canlılıklarını sürdürememe riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Yani ne kadar canlı dost bakteri bağırsağımıza ulaşırsa sindirim ve bağışıklık sistemi o kadar desteklenmiş olur.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

Probiotic-Aile-2019-CK-3-yaş-1

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: