Açık Havada Spor Yapmanın 9 Faydası

Birçoğumuz kış aylarında spor yapmak için kapalı spor salonlarını tercih ederiz. Çünkü spor salonları zorlu hava koşullarından korunmak için oldukça uygun yerlerdir. Fakat bahar veya yaz mevsimi geldiği zaman açık havada spor yapmak için o kadar fazla nedenimiz vardır ki! ‘’Bu nedenler neler?’’ diyorsanız işte açık havada spor yapmanın faydaları.

 

Açık havada spor yaparsanız daha temiz hava solursunuz

açık havada spor

Spor salonlarında sizinle birlikte antrenman yapan birçok insan vardır. Dolayısıyla antrenman esnasında birçok kişi aynı anda nefes alır ve verir. Spor salonlarının kapasitelerinin üzerinde üyelerinin oluşu veya havalandırmanın yetersiz olması gibi durumlar, sağlıksız bir ortam oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kış aylarında salgın hastalıkların artması nedeniyle kapalı ortamda spor yapmak sağlıksız bir hal alabilir. Oysa açık havada yapacağınız spor ile temiz bir hava solursunuz. Elbette açık havada spor yapacağınız yeri bol ağaçlı bir bölge olarak belirlerseniz aldığınız havanın kalitesi daha da artacaktır!

 

Daha dinç olursunuz

Açık havada spor yapmak oksijenin etkili bir şekilde alınması ve kan dolaşımının artması nedeniyle vücuda dinçlik katar. Eğer açık havada yapılan spor, sabah saatlerine denk getirilirse gün içinde daha enerjik olunur. Çünkü egzersizden sonra vücudumuzun dinçliği 4 ile 10 saat arası devam eder.

 

Daha az hastalanırsınız

Açık havada, özellikle de doğayla iç içe ortamlarda spor yapmak, bolca oksijen almak anlamına gelir. Egzersiz sırasında bolca oksijen alacağınız için bağışıklık sistemini de desteklemiş olursunuz. Bu sayede vücudunuz dışarıdan gelebilecek zararlı unsurlara karşı daha dayanıklı olur.

 

Olası sindirim problemlerinin önüne geçersiniz

Sindirim sisteminin rahat bir şekilde çalışabilmesi için ciddi miktarda kan akışına ihtiyacı vardır. Dolayısıyla yemekten bir süre önce veya yemekten bir süre sonra açık havada spor yapmanız, sindirim sürecini destekleyecek ve kolaylaştıracaktır. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanın en kolay ve etkili yoludur.

 

Daha etkili bir şekilde D vitamini alırsınız

d vitamini

Soğuk kış günlerinde, kapalı havalarda ve spor salonlarında vücudumuzdaki D vitamini oranı azalır. D vitamini besinlerden alınabildiği gibi en etkili şekilde güneşten yani açık havada alınır. D vitamini eksikliği ile kemik zayıflığı, kaslarda güçsüzlük, halsizlik gibi problemler meydana gelebilir. Yani açık havada spor yaparak güneş ışığından rahatlıkla D vitamini alınabilir.

 

Strese elveda dersiniz

Egzersizin depresyon, stres gibi durumları pozitif yönde etkilediği bilinen bir gerçektir. Açık hava ve egzersizi bir araya getirmek ise bu olumlu etkinin ikiyle çarpılması demektir. Bol oksijen almak, egzersizi daha etkili kıldığı gibi kişinin kaygılarından kurtulmasına da yardımcı olur. Ayrıca açık havada egzersiz yapmak doğayla girilen etkileşimden dolayı enerji aktarımı sağlanmasına, şehrin kalabalığından uzaklaşarak stresten korunmaya olanak tanır.

 

Daha iyi uyursunuz

iyi uyku

Açık havada spor yapmak oksijeni etkili bir şekilde almamız kaynaklı olarak yaşam kalitemizin artmasını sağlar. Düzenli olarak spor yapmak ise 24 saatlik biyolojik fonksiyonları düzenleyen sistemin doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede hem açık havada spor yapma isteğiniz hem de yorulduğunuz için uyku kaliteniz artar.

 

Aldığınız D vitamini ile kışa hazırlık yaparsınız

Kış aylarında vücuttaki D vitamini seviyemiz kritik seviyelere düşer. D vitamini eksikliği ise depresyonun nedenleri arasında bulunmaktadır. Kışın güneş kaynaklı D vitamini alınımının kritik seviyelerde olması göz önünde bulundurulduğunda, açık havalarda spor yapmak daha da önemli önemli bir hal almaktadır.

 

Daha disiplinli olursunuz

Spor, kişiye motivasyon kazandıran ve disiplin katan bir alışkanlıktır. Açık havada spor yapmak ise bu faydaları ikiyle çarpmak demektir. Sabah zor uyanıyorsanız, enerjik bir şekilde spor yapamıyorsanız açık havada spor yapmayı mutlaka denemelisiniz. Örneğin sabah kalktıktan hemen sonra açık havada spor yapmaya başlamak, sabah uyanma probleminin azalmasını ve dolayısıyla motivasyonunuzun artmasını sağlayacaktır. Bunlarla birlikte hayatınız daha disiplinli bir hal alacaktır. Bu disiplin hayatınızın birçok noktasına yansıyacaktır.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

ürün ailesi

NBL Probiotic Ailesi: