Akdeniz Tipi Beslenmenin Bağırsaklarımızdaki Faydalı Bakteriler İçin Önemi

Akdeniz beslenme tipi, son dönemlerde ilgi çeken bir beslenme şeklidir. Akdeniz tipi beslenme Türkiye, Tunus, İtalya ve İspanya gibi ülkelerdeki temel beslenme biçimidir. Akdeniz tipi beslenmede besin öğeleri dengeli bir şekilde tüketilmektedir. Yapılan birçok araştırma Akdeniz tipi beslenmenin birçok faydası olduğu göstermiştir. Sosyoekonomik gelişmeler doğrultusunda değişen beslenme alışkanlıkları aynı zamanda güçlü ve zayıf yanları belirleyerek hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Araştırmalar Akdeniz tipi beslenmenin birçok hastalığın önüne geçilebileceğini göstermektedir. Bunlar arasında kanser, kalp hastalıkları, obezite, kan basıncı, kolesterol seviyesi ve Alzheimer gibi hastalıklar bulunmaktadır.

Akdeniz mutfağı zeytinyağı, balık, taze meyve ve sebze, kurubaklagil ve tahıl bakımından zengindir. Yani Akdeniz tipi beslenmede kolesterol ve basit karbonhidrat içeriği düşük; kompleks karbonhidrat, tekli doymamış yağ asidi ve posa içeriği yüksektir. Akdeniz tipi beslenme piramidinde et ayda bir kez, tatlı, yumurta, tavuk, hindi, balık haftada bir kez, peynir ve yoğurt, zeytinyağı, meyve ve sebze, baklagiller, kuru yemiş, kepekli tahıllar her gün tüketilir. Yemeklerde zeytinyağı başta olmak üzere sıkça zeytinyağı kullanılır. Düzenli olarak egzersiz yapmak ise Akdeniz tipi beslenmenin en önemli destekleyicilerindendir. Türk toplumu Akdeniz beslenme düzenine uygun şekilde yaşamaktadır. Fakat yemek pişirme stilleri, tatlı ve şeker tüketimi, doymuş yağ açısından zengin yiyeceklere, fast food tarzı yiyeceklere yönelmesi Akdeniz tipi beslenmeyi sekteye uğratmıştır. Peki Akdeniz tipi beslenmenin bağırsaklarımızdaki faydalı bakteriler için önemi nedir?

 

Akdeniz tipi beslenmenin bağırsaklara faydaları

Vücudumuzda trilyonlarca bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin %95’den fazlası ise bağırsaklarımızda yer almaktadır. Bu bakteri sayısı hücre sayımızın neredeyse 1,3 katıdır. Bu bakteri topluluğuna ‘’bağırsak florası’’ denmektedir. Bu bakteriler nötr, zararlı ve dost bakteriler olarak üçe ayrılmaktadırlar. Son zamanlarda yapılan birçok araştırma bağırsaklarımızda bulunan dost bakterilerin sayılarının artmasının yani bağırsak florasında bir dengenin sağlanmasının genel sağlığımıza fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Bağırsak florasındaki dost bakterilerin kaderi ise yaşam ve beslenme alışkanlıklarımız çerçevesinde şekillenmektedir. Örneğin alkol ve sigara kullanmak, probiyotik açısından zengin beslenmemek, bilinçsiz antibiyotik ilaç kullanmak, zararlı gıdalar yemek bağırsaklarımızdaki dost bakterilerin sayısını azaltarak zararlı bakterilerin sayısının artmasına neden olacaktır.

Akdeniz tipi beslenme, bağırsak sağlığımıza yapacağımız önemli yatırımlardan biri olarak görülmektedir. Bunun sebebi Akdeniz tipi beslenmede bağırsaklarımızda bulunan dost bakterilerin sayısını destekleyecek besinlerin yer almasıdır. Çünkü Akdeniz beslenme türü birçok besin öğesini içine aldığı için mikrobiyata çeşitliliğini de desteklemektedir. Bu beslenme türü probiyotik sayısının artmasını destekleyen probiyotikler açısından da zengindir. Akdeniz beslenme tipinde prebiyotikler açısından zengin olan meyve ve sebzeler, probiyotikler açısından zengin olan süt ve süt ürünleri sıkça yer almaktadır. Bu beslenme türünde probiyotik ve prebiyotik bazlı besin grupları günlük olarak tüketilmektedir.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

Probiotic-Aile-2019-CK-3-yaş-1

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: