Bağırsaklarımızdaki Bakteri Dengesizliğinin Sebep Olabileceği Problemler Nelerdir?

Son dönemde sayıları giderek artan pek çok araştırma aracılığıyla bağırsaklarımızdaki bakteri dengesinin genel sağlığımız üzerinde direkt olarak etki sahibi olabileceğini biliyoruz. Çünkü bağırsaklarımızda var olan iyi ve kötü bakterilerin dengesi bozulduğunda, bağırsaklar düzensiz bir şekilde çalışmaya başlıyor. Bu durum ise insan vücudundaki birçok sistemi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bağırsaklarımızda 100- 150 trilyon civarı bakteri yaşadığını düşünürsek sağlığımız üzerindeki etkilerini daha iyi kavrayabiliriz. Bunun yanı sıra başta bağırsaklarımız olmak üzere tüm sindirim sistemimiz kendi başına işleyebiliyor. Kendi salgıladığı hormonlar sayesinde çalışma sistemini kendisi oluşturabiliyor; yani her zaman beyinden gelen komutlara muhtaç değil! Merkezi sinir sisteminden bağımsız olarak çalışabilen bu sistemin sağlığı, genel sağlığımız açısından çok ama önemli. Dolayısıyla tüm bu bilgiler ışığında, bağırsaklarda yer alan bakteri çeşitliliğinin sağlık durumumuzu birebir etkileyeceğini söyleyebiliriz. Peki bağırsaklarımızdaki bakteri dengesizliğinin vücudumuzda sebep olabileceği problemler hangileri?

Sindirim problemleri

Sindirim problemleri

Bağırsaklarımızda yaşayan iyi ve kötü bakterilerin dengesi, ilk olarak sindirim sistemi sağlığı üzerinde etki sahibi. Çünkü bağırsaklarımızdaki dost bakteriler, sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkili bir şekilde rol oynuyorlar. Bu bakterilerin sayısı azaldığında ve kötü bakterilerin sayısı arttığında; kısaca denge bozulduğunda ise sindirim organları daha düzensiz bir şekilde çalışmaya başlıyor. Sonuçta ishal, kabızlık gibi sindirim problemleri daha sık yaşanır hale gelebiliyor.

 

Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Bağırsaklarımızdaki bakteri dengesinin etkileyebileceği bir diğer sistem ise bağışıklık sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi, kötü bakterilerin sayısının artması ile zayıflayabiliyor. Bu da bizi hastalıklara karşı daha açık ve savunmasız bir hale getirebiliyor.

 

Çocuklardaki alerjik hastalıklar

Çocuklardaki alerjik hastalıklar

Bağırsak bakterileri dengesinin bozulması sonucunda dost bakteriler olan probiyotikler yok olabiliyor veya sayıları azalabiliyor. Bu da zararlı bakterilerin sayılarının artması anlamına geliyor. Araştırmalar, bağırsaklarımızdaki bu dengenin bozulmasının çocuklarda görülen alerjik hastalıklarla ilişkili olabileceğini gösteriyor.

 

Sağlıksız beslenme isteği

Bağırsaklarımızdaki bakteri dengesinin sağlanması konusunda sağlıklı beslenmenin önemi büyük. Çünkü bu dengeye biraz da tükettiğimiz besinler karar veriyor. Bağırsaklarımızdaki zararlı bakterilerin çoğalması ve dengenin bozulması sonucunda ise zararlı bakteriler, çoğalmalarını sağlayan sağlıksız besinlerle beslenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Bu da sağlıksız besinlere daha fazla istek duymaya ve onları daha fazla tüketme eğiliminde olmamıza sebebiyet veriyor!

 

Metabolizma hızı problemleri

Bağırsaklarımızdaki bakteri dengesi, aynı zamanda sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak anlamına geliyor. Kilo kontrolü de bu faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu bakteriler tüketilen gıdaların enerjiye ve yağa dönüştürülmesi konusunda önemliler. Yani metabolizma hızımızı etkileyen faktörler arasında yer alırlar. Öyle ki bazı araştırmalar, obez bireylerin bağırsak bakterilerinin, sağlıklı insanlarınkine kıyasla farklılıklar gösterdiğini söylüyor!

 

Zihinsel sağlık problemleri

Bağırsaklarımız ve bağırsaklarımızda yaşayan bakteriler birçok nörokimyasal sentezleyerek beynimizin duygu-durum, ruh, hafıza ve öğrenme fonksiyonlarını etkileyebiliyor. Dolayısıyla bağırsaklarımızdaki bakteri dengesizliği, mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin eksikliğine yol açabiliyor. Serotonin eksikliği ise mutsuzluk, huzursuzluk, stres, kaygı, depresyon gibi belirtileri beraberinde getiriyor.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

Probiotic-Aile-2019-CK-3-yaş-1

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: