Bağırsaklarımızın Düzenli Çalışması İçin Neler Yapmalıyız?

Bağırsaklarımız vücudumuz için sandığımızdan çok daha önemlidir. Son zamanlarda yapılan birçok araştırma bağırsaklarımızın ve bağırsak floramızın bağışıklık sistemi ve daha birçok düzen ile yakın ilişkisi olduğunu göstermektedir. Yanlış beslenme ve yaşam alışkanlıkları ise bağırsaklarımızın düzenini bozabilir. Peki bağırsaklarımızın düzenli çalışması için neler yapılabilir? İşte cevapları…

 

Bağırsakların düzenli çalışması için yapılabilecekler

Yaşam ve beslenme alışkanlıkları bağırsak sağlığımızla yakından ilişkilidir. Yapılabilecek küçük değişiklikler ile bağırsakların düzenli bir şekilde çalışması sağlanabilir.

 • Beslenme esnasında küçük porsiyonlar tercih edilmeli, az ve sık yenmelidir. Günde 3 öğün yendiği zaman tek öğünde aşırı yükleme yapılabilir. Aşırı yükleme bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden 3 ana, 3 ara öğün yemeye özen gösterilmelidir. Böylelikle bağırsaklar sürekli uyarılacak ve çalışmaya teşvik edilecektir.
 • Gece uyurken birçok hormonal, kimyasal ve fiziksel aktivite organize edilir. Bu vücudun standardıdır. Bu standarda ek olarak yeni görevler vermek bazı sistemlerin zorlanmasına neden olacaktır. Bu sistemlerin başında bağırsaklarımız gelmektedir. Gece yemek yiyerek yatmak sindirim sisteminin zorlanmasına ve bağırsakların uzun vadede deforme olmasına neden olacaktır. Bu yüzden akşam yemeği 18:00- 19:00 saat aralığında mutlaka hafif gıdalar ile yapılmalıdır. Ekstrem bir durum söz konusu ise en geç 20:00’de akşam yemeği bitirilmiş olmalıdır.
 • Lokmaları yeteri kadar çiğnememek ve hızlı yemek bağırsakların gereksiz yere çalışmasına ve sindirim sistemi problemlerine neden olacaktır. Bu yüzden sindirimin ağızda başladığı hatırlanmalı; yemekler iyi çiğnenerek yavaş bir şekilde yenmelidir.

Düzenli egzersiz

 • Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak bağırsak hareketlerini destekleyicidir. Bu doğrultuda haftada 3- 4 kez 30- 60 dakika arası egzersiz yapılmalıdır.
 • Bağırsaklarımız ve beynimiz arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır. Aşırı stres yaşamak bağırsak hareketlerini bozabilir. Bu yüzden stres yaratan durumlardan, kişilerden ve olaylardan uzak durmaya çalışılmalıdır. Stresi yönetmeyi sağlayan nefes ve yoga egzersizleri yaşama dahil edilebilir.

Su içmek

 • Vücudumuzun büyük bir kısmının su olduğunu düşündüğümüzde yeterince su içmemek vücut işleyişimiz için büyük bir engeldir. Su içmemek bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına ve kabızlık gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Lif bakımından zengin

 • Lif açısından zengin sayılan nohut, mercimek ve fasulye gibi besinler sindirim sistemi için büyük önem taşır. Çünkü lif, dışkının hacmini arttırır ve sindirim sistemindeki ilerleyişi kolaylaştırır. Aynı zamanda yolda toksinleri toplayarak vücuttan atılmasını sağlar.
 • Katkı maddeleri, trans yağlar ve suni tatlandırıcılar içeren işlenmiş gıdalar bağırsak sağlığını kötü etkileyebilir.
 • Omega-3 yağ asitlerinin iltihabı azalttığı bilinmektedir. Bu da iltihaplı bağırsak hastalıklarının önünde büyük engeldir. Bu yüzden sağlıklı ve yeterli bir şekilde yağ tüketilmelidir.
 • Açlık ve tokluk durumlarına kulak verilmelidir. Bu durumlara kulak vermeden strese bağlı olarak abur cubur tüketmek sindirim sistemini olumsuz bir şekilde etkilemektedir.
 • Sigara içmek ve alkol kullanmak bağırsak düzenine direkt zarar verebileceği gibi zararlı yemek yeme isteğini de körükler. Bu yüzden sigara, alkol ve diğer kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Son zamanlarda yapılan birçok araştırma bağırsaklarımızda bulunan dost bakterilerin sayısının güçlü bir sindirim sistemi ile alakalı olabileceğini göstermektedir. Bu yüzden doktor önerisiyle probiyotik takviyeleri kullanılabilir. Fakat probiyotikler, ısı, sıcaklık, basınç gibi fizyolojik faktörlerden çok çabuk etkilenen hassas mikroorganizmalardır. Dolayısıyla, bir ürünün içeriğinde bulunan probiyotik çeşidi kadar bağırsağa ulaşabilen canlı bakteri sayısının da önemi vardır. Bu nedenle, seçilecek probiyotik ürününün üretim teknolojisi ve kaplama metodu, dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Aksi takdirde, probiyotikler mide asidinden hasar almadan geçemez, bağırsağa ulaşamaz ve yeterli derecede etki gösteremezler.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

Probiotic-Aile-2019-CK-3-yaş-1

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: