Soğuk Havalarda Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirici 9 Sağlıklı Yaşam Önerisi

Sıcaklıkların giderek düştüğü bu soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemi sağlığımızı desteklemek daha önemli bir hal alıyor. Çünkü ani sıcaklık düşüşleri, salgın hastalıkların daha yaygın görülmesine ve vücudumuzun yeni hava koşullarına uyum sağlamaya çalışırken yorgun düşmesine sebep olabiliyor. Peki, kış aylarında bizi hastalıklarından koruyan ve sağlıklı bir şekilde yaşamamıza olanak tanıyan bağışıklık sistemimizi desteklemek için neler yapmak gerekiyor? İşte soğuk havalarda sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz bazı sağlıklı yaşam önerileri!

 

  1. Sağlıklı ve dengeli beslenin

işlenmemiş gıdalar tüketin

Vücudumuzdaki organların sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için beslenme yoluyla alabileceğimiz protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi maddelere ihtiyacı var. Bu maddeleri dengeli bir şekilde almanın yolu ise elbette sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek başta sindirim sistemi sağlığı olmak üzere bağışıklık sistemi sağlığımızı da geliştiriyor; bu da bizi özellikle kış aylarında hastalıklara karşı daha dirençli hale getiriyor.

 

  1. Egzersiz yapın

koşu

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı olan düzenli egzersiz de bağışıklık sistemi sağlığını desteklemenin etkili yolları arasında yer alıyor. Soğuk havalar ise egzersiz yapmaya engel değil. İster açık havada isterseniz de spor salonlarında egzersiz yapmaya devam ederek özellikle kış aylarında sağlığınızı koruyabilirsiniz. Elbette açık havada egzersiz yaparken termal giysiler tercih etmeniz gerekiyor.

 

  1. Probiyotik besin destekleri ve doğal fermente gıdalar tüketin

Özellikle son yıllarda sayısı artan çalışmalar, dost bakteriler olarak tanımlanan probiyotiklerin önemini daha iyi anlamamızı sağladı. Buna göre bağırsaklarımızda bulunan bu dost bakteriler, başta sindirim sistemi sağlığımız olmak üzere bağışıklık sistemi sağlığımızı da destekleyerek daha kaliteli bir yaşam sürmemizi sağlıyorlar. Bu nedenle siz de soğuk havalarda bağışıklığınızı desteklemek için yoğurt, turşu gibi probiyotik bakımından zengin besinleri beslenmenize dahil edebilirsiniz.

 

  1. Su tüketimine önem verin

su içmek

Su tüketimi her mevsimde aynı derecede önemliyken birçoğumuz soğuk havalarda daha az su içme eğiliminde oluruz. Oysa su, vücudumuzdaki toksinleri atmamız ve organlarımızın fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi için son derece önemli. Bu nedenle kış aylarında da su tüketimine gereken önemi vererek yeteri kadar su tüketmekte fayda var!

 

  1. Yeterli ve kaliteli uyuyun

Bedenimizin dinlendiği ve yenilendiği en önemli zaman dilimi olan uyku, bağışıklık sistemi sağlığımız açısından da çok önemli. Bu nedenle soğuk havalarda hastalıklara karşı daha dirençsiz kalmamak için yeteri kadar uyumak gerekiyor. Bunun için uyuduğumuz ortamın havadar, karanlık ve sessiz olması yani kaliteli uyku için elverişli olması da son derece önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

 

  1. Gereksiz ilaç kullanımından kaçının

Soğuk havalarda artan salgın hastalıklar, bizleri daha fazla ilaç tüketimine itiyor. Oysa hiçbir ilaç bilinçsiz ve doktor önerisi olmadan kullanılmamalı. Özellikle antibiyotik ilaçların bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilere de zarar verdiği için gereksiz yere kullanımından kaçınılmalı. Bu nedenle siz de soğuk havalarda gereksiz ilaç kullanmak yerine sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek hastalıklardan korunmayı tercih etmelisiniz.

 

  1. Stresten uzak durun

Vücudumuz strese maruz kaldığında, onu yok edebilmek için çeşitli maddeler üreterek vücudumuzun dengesini şaşırmasına sebep olabilir. Bu durumdan etkilenen en önemli sistem ise bağışıklık sistemidir. Bu nedenle kış aylarında da olabildiğince stresten uzak durmalı ve stres kontrolünü öğrenerek hayatımızı kolaylaştırmalıyız.

 

  1. Güneş ışınlarından yararlanın

Düşük sıcaklıklarla geçen kış ayları, genelde güneş ışınlarından da mahrum kalmamıza yol açıyor. Oysa güneş ışınları başta D vitamini ihtiyacı olmak üzere sağlığımız açısından son derece önemli. Bu nedenle soğuk havalarda, güneşi görebildiğiniz her gün en az 30 dakika güneşlenmeye ve güneş ışınlarından yararlanmaya özen göstermeniz gerekiyor.

 

  1. Taze meyve suları ve bitki çayları tüketin

Soğuk havalarda vücudunuzun sıvı ihtiyacını, elbette yeteri kadar su tüketmekle birlikte taze meyve suları ve bitki çayları ile karşılayabilirsiniz. Çünkü taze meyve suları zengin vitamin içerikleriyle, bitki çayları ise içeriklerindeki yararlı maddelerle bağışıklık sistemi sağlığınızı destekler. Bu nedenle siz de kış aylarında sık sık bu sağlıklı içeceklerden tüketmeye özen gösterin!

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

ürün ailesi

NBL Probiotic Ailesi:


Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: