Soğuk Kış Aylarının Bağışıklık Sistemimiz Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Soğuk kış aylarında bağışıklık sistemi

Havaların soğumaya başladığı ve kış aylarının iyiden iyiye yaklaştığı bu günlerde, tıpkı doğa gibi insanların da zorlu şartlara hazırlanması ve uyum sağlaması gerekiyor. Gece ile gündüz arasında yaşanan hava sıcaklığı ve nem oranlarındaki ani değişimler, beslenme şekli ve içeriğinin değişmesi, daha hareketsiz bir yaşam tarzına geçilmesi gibi durumlar nedeniyle vücudumuz bu duruma adapte olmakta zorlanabiliyor. Vücudumuzun tüm bu değişikliklere adapte olmaya çalışması ise bağışıklık sistemi sağlığının yorgun düşerek zayıflamasına sebebiyet verebiliyor. Dolayısıyla soğuk kış aylarında bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek ve güçlü tutmak şart! Peki ama nasıl? İşte sağlıklı bir kış için bağışıklığınızı desteklemenize yardımcı olacak bazı öneriler!

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme

Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenme olmazsa olmazdır. Çünkü vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral gibi yararlı maddeleri ancak tükettiğimiz besinler aracılığıyla alabiliriz. Bu nedenle siz de soğuk kış aylarında sağlığınızı korumak için taze mevsim sebze ve meyvelerinin yer aldığı sağlıklı bir diyet benimseye; günde 3 ana, 3 ara öğün olacak şekilde dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

 

Düzenli egzersiz

Kapalı ortamda egzersiz

Soğuk kış aylarına girmemizle birlikte hepimiz daha az hareket etme eğiliminde oluruz. Oysa egzersiz yapmak bağışıklık sistemi üzerinde direkt olarak etkiye sahiptir. Bu nedenle güçlü bir bağışıklık ile hastalıklardan korunmak için kapalı alanlarda spor yapmaya devam etmeli, hareketli bir yaşam tarzı benimsemeliyiz.

 

Yeterli su tüketimi

Kış ayları ile birlikte azalan bir diğer şey de su içme isteğidir. Oysa kışın da en az yazın olduğu kadar suya ihtiyacımız vardır. Su sayesinde vücudumuzdaki tüm işlevler eksiksiz şekilde yerine getirilebilir. Bu nedenle soğuk kış aylarında sağlığımızı desteklemek için günde 2- 2,5 litre su tüketmeye devam etmeliyiz.

 

Kaliteli uyku

Kaliteli uyku

Uyku, vücudumuzun dinlendiği ve yenilendiği en önemli zaman dilimidir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için yeteri kadar uyumak çok ama çok önemlidir. Bu nedenle soğuk kış aylarını sağlıklı geçirebilmek için günde ortalama 6-8 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

 

Stres yönetimi

Stresin bağışıklık sistemine zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle kış aylarında yoğun stresten kaçınılmalı, stres kontrolü öğrenilmelidir. Bu sayede hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir kış geçirmek mümkün olabilir.

 

Kişisel hijyen

Kişisel Hijyen

Soğuk kış aylarında grip, nezle gibi salgın hastalıklar daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini zararlı maddelerden korumak içinse kişisel hijyene özen göstermek gerekir. Bunun için eller sık sık yıkanmalı, kapalı ortamlar havalandırılmalı ve kalabalık ortamlarda fazla zaman geçirilmemelidir.

 

Mevsime uygun giyim

Soğuk kış aylarında bağışıklık sistemini desteklemek ve korumak için mevsime uygun giysiler giymek de son derece önemlidir. Çıkarılabilir ama kalın giysiler giyilerek terlemeden ve üşümeden kaçınılmalı, vücut ısısı daima idealde tutulmaya çalışılmalıdır.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

Probiotic-Aile-2019-CK-3-yaş-1

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: