Çocuklarda Kilo Kontrolünün Önemi: Kilo Kontrolü İçin Ne Tür Önlemler Almalıyız?

Günümüzde fazla kilolar sadece yetişkinleri değil çocukları da etkilemektedir. Fazla kilolar alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasına bağlı olarak vücutta yağ depolanması sonucu oluşur. Fazla kilolu çocuklarda yeme bozuklukları, şeker hastalığı, uyku bozuklukları, solunum, sindirim ve deri sorunları, ortopedik bozukluklar gibi birçok sorun meydana gelebilmektedir. Oluşan bu sorunlar ise çocuğun dış çevreden soyutlanmasına ve sosyal çevreden kopmasına neden olabilmektedir. Kilo alımının ileri seviyesi obezite olarak isimlendirilir. Son zamanlarda neredeyse okul öncesi döneme kadar ulaşmış olan bu problem kilo kontrolünün önemini gözler önüne sermektedir. Çocuklarda kilo kontrolü konusunda elbette aileye büyük görevler düşmektedir. Peki aileler çocuklarda kilo kontrolü için ne tür önlemler almalıdır? İşte cevapları…

 

Çocuklarda kilo kontrolü için öneriler

Çocuklarda meydana gelen kilo problemleri için neler yapılmalıdır merak ediyorsanız bu önerimize kulak verin.

 • Çocukların kilo probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden en önemlisi ve sık rastlananı ise ailelerdir. Aile, kilo kontrolünde gerek sahip olduğu kiloyla gerekse yaşam alışkanlıkları ile çocuğa örnek olmalıdır.
 • Ailenin aktifliği ve beslenme alışkanlıkları çocuğun bu yöndeki eğilimlerini etkilemektedir.
 • Beslenme düzeni uygulanmadan önce çocuğun buna hazır olup olmadığı mutlaka anlaşılmalıdır.
 • Kilo kontrolünde kilo alımını veya verimini engelleyen nedenler belirlenmeli ve değerlendirilmelidir. Eğer bir hedef koyulduysa bunun için günlük tutulması, süreci olumlu yönde etkileyecektir.
 • Çocuğun her gün doyurucu ve besleyici bir kahvaltı yaptığından emin olunmalıdır.
 • Beslenme programı uygularken sürdürülebilir olmasına özen gösterilmelidir.
 • Beslenme düzeninin protein, karbonhidrat ve yağ içeriği bakımından dengeli ve çeşitli olmasına özen gösterilmelidir.
 • Beslenme programı hazırlanırken çocuğun yaşına, aktivitesine, boyuna ve yaşam koşullarına dikkat edilmelidir.
 • Beslenme düzeni kilo kaybından çok sağlıklı yaşam biçimini desteklemelidir.
 • Ev içerisinde yüksek kalorili yiyeceklerin bulunmamasına özen gösterilmelidir.
 • Çocuk eğer gün içinde aileden uzağa gidiyor ve ara öğünlerde fastfood tarzı gıdalar tüketiyorsa, bu alışkanlıklar taze veya kuru meyveler, Antep fıstığı, badem, fındık gibi atıştırmalıklar ile değiştirilmelidir. Çocuk, ana öğünün sağlıklı seçimlerden oluşması için bilinçlendirilmelidir.
 • Çocukların kilo kontrolünde beslenme kadar fiziksel aktivite de önemlidir. Günümüzde gün içinde yaptığımız birçok şey hareketsizlikle eşdeğerdir. Çocuklar uzun süreler telefonla, tabletle ve bilgisayarla uğraşarak hareketsiz kalabilmektedirler. Bu yüzden çocuklar hareketsiz bir yaşam tarzının ne gibi sorunlara yol açabileceği konusunda aydınlatılmalıdır. Çocuklar fiziksel aktivitelere ve hobilere yönlendirilmelidir. Bu doğrultuda spor kulüplerine yazdırılabilir, yürüyüş ve koşu gibi açık hava sporlarına teşvik edilebilir veya ailece yapılabilecek bisiklet sürme gibi etkinlikler düzenlenebilir.
 • Aile ve çocuk tarafından belirlenen hedefler başarıldığında bu durumlar pozitif davranışları besleyecek şekilde ödüllendirilmelidir. Mesela çocuğunuzu yüzmeye yazdırdıysanız, bundan keyif almaya başladıysa ona kısa süre içerisinde bir bone, yeni bir mayo ve yüzücü gözlüğü hediye edebilirsiniz. Bu şekilde fiziksel aktivite pozitif bir şekilde desteklenecektir.
 • Bir beslenme düzeni uygulamadan önce mutlaka bir beslenme uzmanına veya doktora danışılmalıdır. Çocuğun her besin grubuna ihtiyacı olduğu ve büyüme çağında olduğu unutulmamalıdır.

Not: Bu yazının bilgilendirme amaçlı olduğunu ve kilo kontrolü sürecinde çocuğunuzun büyüme çağında olduğunu unutmayın. Eğer çocuğunuzda bir kilo problemi olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora veya beslenme uzmanına danışın.

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

ürün ailesi

NBL Probiotic Ailesi:

 

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: