Hamilelik Döneminde Sıcaklık Düşüşlerinde Karşılaşılabilecek Problemlerden Korunmak İçin Öneriler

Hamilelik dönemi anne adaylarının hem kendileri hem de bebekleri için özen göstermesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde bebek zihinsel ve fiziksel yönden gelişim sağlar. Bu nedenle anne bu dönemde kendine iyi bakmalı ve beslenmesine dikkat etmedir. Sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı mevsim koşulları ise annenin göstermesi gereken özeni daha önemli kılmaktadır. Peki hamilelik döneminde sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı mevsim koşullarında olası problemlerden korunmak için neler yapılmalıdır?

 

Beslenmeye gereken önem verilmelidir

beslenemeye ozen gosterin

Kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıflayabileceğini göz önünde bulundurduğumuzda bu dönemde yaşam ve beslenme alışkanlıkları layıkıyla düzenlenmelidir. Neyse ki kış meyveleri ve sebzeleri bağışıklık sisteminin desteklemesi açısından bol mineral ve viitamine sahiptir. Bu yüzden sıcaklık düşüşlerinde meyve ve sebze tüketimine gereken önem verilmelidir. Kışın temel vitaminlerinden olan C vitamini içeren portakal ve mandalina gibi besinler tüketilmeye çalışılmalıdır. C vitamini bakımından zengin besinlerdeki demir içeriği, bağırsaklarda daha iyi bir şekilde emilmektedir ve bağırsakları etkin bir şekilde çalıştırmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, greyfurt ve mandalina gibi asidik meyvelerin gün içinde tüketilmesi gerektiğidir.

Hava sıcaklığının düştüğü zamanlarda D vitamini büyük öneme sahiptir. Bu yüzden balık tüketimine gereken önem verilmelidir. Bu dönemde hem anne hem de bebek sağlığı için fast food ürünlerinden, katkı maddesi içeren yiyeceklerden ve kızartılmış patates tarzı gıdalardan uzak durulmalıdır. Karbonhidrat tüketiminden ziyade protein, kalsiyum gibi vitamin ve minerallere gereken önem verilmelidir.

 

Kıyafet seçimine dikkat edilmelidir

kiyafet secimi onemli

Havaların soğuması ile birlikte anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer konu da kıyafet seçimidir. Bu dönemlerde yeterince kalın giyinildiğinden emin olunmalıdır. Sentetik, naylonlu ve sıkı kumaşlar yerine rahat, hava alan ve pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Diğer bir yandan ayakkabılar ayakları terletmemelidir. Ayakkabılar ayakları soğuktan korumalıdır, duruşu desteklemelidir, kaymamalıdır ve tabanı rahat olmalıdır.

 

Kapalı mekanlarda fazla kalınmamalıdır ve sosyal faaliyetlerde bulunulmalıdır

Kapalı ortamların yeterince temizlenmediğini, havalandırılmadığını düşünerek bu ortamlarda uzun süre vakit geçirilmemelidir. Ayrıca kış aylarında mental sağlığın da etkilenebileceği unutulmayarak sosyal aktivitelere önem verilmelidir. Bu dönemde çeşitli kurslara katılmak ve arkadaş buluşmaları gibi çeşitli etkinlikler yapılabilir.

 

Spor ihmal edilmemelidir

Spor ihmal edilmemelidir

Sporun bağışıklık sistemini desteklediği bilinmektedir. Birçok doktor anne adaylarına düşük seviyede spor önermektedir. Siz de doktorunuza danışarak kendinize uygun bir spor dalını seçebilirsiniz.

 

Diğer dikkat edilmesi gerekenler

  • Herhangi bir hastalık görülmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.
  • Bulaşıcı hastalık taşıyan kişilerden uzak durulmalıdır.
  • Sigara içilmemelidir ve sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır.
  • Anne adayı eğer bir kronik hastalığa sahipse soğuk havalar başlamadan mutlaka bir doktora muayene olmalıdır.
  • Kışın enfeksiyonel hastalıklara zemin oluşturduğunu düşünerek sarılma, yanak yanağa öpüşme ve tokalaşma gibi davranışlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
  • Ev iyi ısıtılmalı ve iyi havalandırılmalıdır.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

ürün ailesi

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: