Geç Saatlerde Yemek Yemenin Sindirim ve Bağırsak Sağlığımız Üzerindeki 6 Etkisi

Geç saatlerde yemek

Gece yemek yemek birçok kişi için keyif veren bir durumdur. Fakat bu keyif veren alışkanlık için masum demek doğru olmayacaktır. Çünkü geceleri yoğun bir şekilde yemek yemek birçok hastalık riskinin de ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İşte gece geç saatlerde yemek yemenin sindirim ve bağırsak sağlığımız üzerindeki etkileri.

 

Sindirim sisteminin genel biyoritmi bozulur

Sindirim sisteminin genel biyoritmi bozulur

Gece geç saatlerde yemek yemenin birçok zararı olduğu gibi bu zararlardan en önemlisi sindirim sisteminin biyoritminin bozulmasıdır. Gece yatmadan önce yemek yemek sindirim sisteminin zorunlu bir şekilde çalışmasına neden olmaktadır. Bu noktada vücudumuzdaki tüm sistemlerin bir ritminin ve düzeninin olduğu unutulmamalıdır. Gece yatmadan önce yemek yediğimizde, biz uyuduğumuzu zannederiz. Fakat sindirim sistemimiz gece vardiyasına devam eder.

 

Sindirim sistemi organları gereksiz bir şekilde yorulur

Gece geç yeme ile ortaya çıkan sindirim sistemi bozukluğundan tüm sindirim sistemi organları olumsuz bir şekilde etkilenecektir.  Gece vardiyasında en çok zarar görenler arasında ise mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, karaciğer ve pankreas bulunmaktadır. Gereksiz şekilde çalışan organlar erken yaşlanma tehdidi altına girer.

 

Reflü, gaz ve şişkinlik oluşur

Reflü

Tabii ki sindirim sistemi organlarının gereksiz bir şekilde çalıştırılması sadece organların yorulmasına neden olmayacaktır. Gaz, şişkinlik ve reflü gibi yaşam kalitesini bozan birçok sindirim ve bağırsak sorunu da önümüze çıkacaktır.

 

Tüm sindirim ve bağırsak sistemi problemleri vücudun yenilenmesini zorlaştırır

Vücudumuzda kendi ritmini takip eden birçok sistem bulunmaktadır. Sirkadyen ritim ve sindirim biyoritmi bunlardan bazılardır. Zaten tüm gece boyunca fiziksel ve zihinsel olarak birçok düzenleme gerçekleşir. Mesela geceyi iki kısma ayırırsak birçok hormonal, fiziksel ve kimyasal durum bu kısımda düzenlenir. İkincil kısımda ise hafıza tazelenir, anılar kaydedilir. Fakat gece yatmadan önce vücuda yapmaması gereken işleri vermek hem fiziksel hem de zihinsel olarak yenilenmemesine neden olacaktır. En önemli hormonlar olan melatonin ve büyüme hormonu yine bu noktada düzensiz bir şekilde salgılanacaktır.

 

Bağırsaklarımız tüm süreçten kötü yönde etkilenir

Konu gece geç yemek yemek ve sindirim olduğu zaman bu durumdan en fazla etkilenen bağırsaklarımız ve özellikle ince bağırsaklarımızdır. Bağırsaklarımız sağlığımızın kökleridir. Bağışık sistemimizi ve sindirim sistemimizi desteklemeye yardımcı olan, dolaylı olarak mutlu olmamızı ve kilo kontrolü sağlamamıza yardımcı olan bakteriler bağırsaklarımızda bulunmaktadır. Bu bakteriler nötr, dost ve zararlı olarak üçe ayrılmaktadır. Tüm bakteri topluluğuna ise mikrobiyota denmektedir. Mikrobiyotanın kendi içinde inanılmaz bir dengesi bulunmaktadır. Dost bakterilerin sayılarının fazlaca olması tüm sistemleri olumlu bir şekilde etkilemektedir. Fakat gece geç ve zararlı bir şekilde yemek yemek, düzeni ve bağlı olduğu sistemleri bozmaktadır.

 

Peki akşam vakitlerinde yeme düzeni nasıl olmalıdır?

Akşam yemeklerinde tavsiye edilen şu şekildedir: Prensip olarak akşam yemekleri 18:00- 19:00 saatleri arasında yenmelidir. Özel ve beklenmeyen durumlar için en geç 20:00’de yemek yenmiş olmalıdır. Ayrıca akşam öğünleri mümkün olduğunca hafif olmalıdır. Oldukça yanlış bir alışkanlık olan gece geç saatlerde meyve ziyafetleri verilmemelidir. Ayrıca geç saatlerde şekerli, ağır, yağlı ve paketlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Eğer aşırı açlık hissi yaşanıyorsa şekersiz çay ve su içilebilir. Eğer aşırı açlık hissi yaşanıyorsa bir parça kuruyemiş, süt, yoğurt ve ayran tüketilebilir.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

Probiotic-Aile-2019-CK-3-yaş-1

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: