Kış Aylarında Sıklıkla Görülen Bağırsak ve Sindirim Sağlığı Şikayetleri Nelerdir?

Kış ayları ile birlikte havalar soğumaya başlar. Havaların soğumasıyla vücudumuz da bir uyum sürecine girer. Bu uyum sürecindeki değişikliklere kulak verilmelidir. Havaların soğuması göz önünde bulundurularak yaşam ve beslenme alışkanlıkları tekrardan düzenlenmelidir. Kış aylarında birçok kişi bu değişimlere ayak uyduramadığı için bağırsak ve sindirim sağlığı problemleri yaşamaktadır. Peki bu bağırsak ve sindirim sağlığı problemleri nelerdir?

 

Kış aylarında sıklıkla yaşanan bağırsak ve sindirim sağlığı şikayetleri

Kış aylarında sıklıkla yaşanan bağırsak ve sindirim sağlığı şikayetleri

Kış aylarında birçok değişiklik yaşanmaktadır. Bu değişikliklerin doğurduğu problemlerden bir tanesi kabızlıktır. Kabızlık belli neticeler çerçevesinde ortaya çıkmaktadır. Kabızlığın ortaya çıkış nedenleri arasında; havanın kapalı olmasıyla yeteri kadar su içmemek bunun yerine kahve içmek, havanın soğuk olmasıyla tuvalet ihtiyacını ertelemek, yine havanın soğuk oluşuyla hareketsiz kalmak, kış dolasıyla katı gıdalardan yana seçim yapmak gibi nedenler bulunmaktadır. Kabızlığın yaşanmaması için bol su içmek, daha çok hareket etmek, lifli gıdalara ağırlık vermek, lokmaları iyice çiğnedikten sonra yutmak, kafein tüketiminden kaçınmak ve tuvalet ihtiyacını ertelememek oldukça önemlidir.

Kış aylarında yaşanan bir başka sindirim problemi ise ishaldir. İshal sıvı dışkılama, acil dışkılama isteği, büyük tuvaleti tutamama, fazla dışkılama, susuzluk, bulantı ve kusma, ateş yükselmesi, halsizlik ve karın bölgesinde ağrı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kış aylarında ishalin ortaya çıkmasının ana nedeni su ve gıdalar yoluyla gerçekleşen mikrobik bağırsak hastalıklarıdır. Bunun dışında kışın gerçekleşen hastalıklar için bilinçsiz bir şekilde kullanılan antibiyotik ilaçlar da ishale sebebiyet vermektedir. İshal tedavisinde en önemli adım kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Eczanelerde ve sağlık ocaklarında bulunan ”İshal için şeker tuz paketi” satın alınarak talimatlara göre bu karışım hazırlanabilir.  Bunun dışında ishalin gerçekleşmesi için kişisel temizliğe önem verilmeli ve bozulmuş yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Bunlar dışında sigara ve alkol kullanmak, stres yaşamak, bilinçsiz ilaç kullanmak, hızlı ve fazla yemek yemek hazımsızlığa neden olabilir. Hazımsızlık hızlı doygunluk hissi, doluluk hissi, geğirme ve gaz çıkarma, şişkinlik ve bulantı gibi belirtilerle kendini belli edebilir. Hazımsızlığın yaşanmaması için yavaş ve küçük miktarlarda yemek yenmelidir, sigara ve alkol kullanılmamalı, stresten uzak durulmalı, yatmadan 3- 4 saat önce yemek işi bitirilmelidir.

Tüm bunlar doğrultusunda kış aylarında besin kalitesine, besin kombinasyonuna, su ve yemek ilişkisine, meyve ve yemek ilişkisine, yemek yeme şekline, yemek yeme miktarına, strese ve hijyene gereken önem verilmelidir.

Ayrıca kış aylarında yaşanan bağırsak ve sindirim problemlerinin üstesinden bağırsak florası desteğiyle de gelinebilir. Son zamanlarda yapılan birçok araştırma dost bakteriler açısından zengin bir bağırsak florasının bağışıklık ve sindirim sistemi sağlığı ile yakından alakalı olabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda probiyotik tüketmek veya probiyotik takviyesi kullanmak oldukça önemlidir. Fakat probiyotikler, ısı, sıcaklık, basınç gibi fizyolojik faktörlerden çok çabuk etkilenen hassas mikroorganizmalardır. Dolayısıyla, bir ürünün içeriğinde bulunan probiyotik çeşidi kadar bağırsağa ulaşabilen canlı bakteri sayısının da önemi vardır. Bu nedenle, seçilecek probiyotik ürününün üretim teknolojisi ve kaplama metodu, dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Aksi takdirde, probiyotikler mide asidinden hasar almadan geçemez, bağırsağa ulaşamaz ve yeterli derecede etki gösteremezler.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

Probiotic-Aile-2019-CK-3-yaş-1

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: