Yoğun Proteinle Beslenenlerin Karşılaşabileceği Sindirim ve Bağırsak Problemleri Nelerdir?

Yoğun Protein ile beslenmek

Proteinlerin de vücudumuz üzerinde, tıpkı diğer yararlı maddeler gibi pek çok olumlu etkisi var. Bunlardan en bilineni ise kas yapımını desteklemeleri. Protein tüketmeye her insanın ihtiyacı var ancak bu etkisi sebebiyle en çok sporcular tarafından tercih ediliyor. Özellikle vücut geliştirme gibi spor türleriyle ilgilenen sporcular yoğun proteinle beslenerek kas gelişimlerini desteklemek ve daima yüksek tutmak istiyorlar. Peki yoğun proteinle beslenmek, vücudumuzdaki tüm sistemler için yararlı mı? Hiç sanmıyoruz! İşte yoğun proteinle beslenenlerin karşılaşabileceği sindirim ve bağırsak problemlerinden bazıları!

 

Böbrek hastalıkları

Yoğun proteinle beslenenlerin karşılaşabileceği sindirim problemleri arasında böbrek hastalıkları da yer alıyor. Çünkü aşırı protein tüketimi, vücudun asit-baz dengesine zarar veriyor ve fazla miktarda ürat, fosfat, kalsiyum atılımına sebep oluyor. Bu da böbrek taşı ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara daha yatkın olmak anlamına geliyor.

 

Kolon rahatsızlıkları

Aşırı protein tüketimi sindirim sisteminin dengesinin bozduğu için faydalı bakterilerin azalmasına neden olabiliyor. Öyle ki kontrolsüzce protein tüketmenin, kolon kanserine giden süreci bile tetikleyebileceği biliniyor.

 

Gaz, kabızlık vb. sindirim problemleri

Gaz, kabızlık ve sindirim

Yoğun protein tüketiminin zararlarından biri de gaz, kabızlık vb. sindirim problemlerine sebebiyet vermesi. Bağırsaklarımızdaki bakteri dengesinin bozulması, beraberinde yaşam kalitesini düşüren bu türden sindirim problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

 

Aşırı protein tüketiminin diğer zararları

Görüldüğü üzere yoğun proteinle beslenenler sindirim ve bağırsak problemleri ile karşılaşabilmekteler. Elbette her kişide farklı sonuçlar ortaya çıkabilir ama yine de böbrek taşı öyküsü olanların, kilo vermeye çalışanların ve kronik böbrek rahatsızlığı olanların yüksek protein tüketiminden kaçınmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Peki, aşırı protein tüketiminin zararları yalnızca bunlar mı? Elbette değil. İşte yoğun proteinle beslenenlerin karşılaşabileceği diğer problemler:

  • Yaşlanma hızını arttırabilir. Eğer genç ve güzel görünmek istiyorsanız diyetinizde daha çok sebze, meyve ve kuru bakliyata yer vermelisiniz.
  • Kanser riskini arttırabilir. İsviçre’de yapılan uzun soluklu bir araştırmaya göre, özellikle 50’li yaşlardan sonra aşırı protein tüketimi ölüm oranını %75 civarında arttırmakta ve kansere yakalanma riskini 4 kat fazlalaştırmaktadır.
  • Kemik erimesini arttırabilir. Protein kan dolaşımındaki asit oranını arttırır, vücut da asit oranını nötrlemek için kemiklerdeki kalsiyumu kullanmaya başlar. Bu durumun kemik erimesi riskini arttırabileceği bilinmektedir.
  • Depresyon riskini arttırabilir. Aşırı protein tüketiminin, bağırsaklarımızdaki dost bakterilere zarar verebileceği bilinmektedir. Dost bakteriler ise mutluluk hormonunun salgılanmasında etki sahibidir.
  • Karbonhidrat açığına neden olabilir. Protein ağırlıklı beslenme çoğu zaman karbonhidratın ihmal edilmesine sebebiyet vermektedir. Karbonhidrat ise vücudumuzun en önemli enerji kaynağıdır.

 

Günlük protein tüketimi ne kadar olmalı?

İdeal protein tüketimi, egzersiz yapmayan bireyler için; erkeklerde günlük kilogram başına 0,8 gram; kadınlarda ise kilogram başına 0,6 gram olarak belirlenmiştir. Egzersiz yapan bireylerde ihtiyaca göre erkeklerde günlük kilogram başına 1,8 gram; kadınlarda kilogram başına 1,6 gram olarak belirlenmiştir. Aşırı protein alımı ise kilogram başına 2.5 gramdan fazla protein alımına verilen isimdir.

 

NBL Probiotic ana sayfasına dönmek için: NBL Probiotic

Probiotic-Aile-2019-CK-3-yaş-1

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir: